Продовжуючи аналіз нового Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) кілька слів приділимо процедурі збирання доказів і заходам забезпечення кримінального провадження.
Так, статтею 84 КПК передбачено вичерпні процесуальні джерела доказів: показання, речові докази, документи та висновки експертів, тобто інших доказів не існує.
Крім цього, законодавець особливу увагу приділив наслідкам істотного порушення прав людини під час збирання доказів. Так, якщо слідча дія проведена без відповідного дозволу (суду); докази отримано внаслідок застосування насильства (приниження честі та гідності людини), погрози застосування такого насильства; якщо було порушено право на захист; якщо відомості було отримано від людини, яку не попереджено про її право відмовитися від надання свідчень, - у всіх цих випадках суд під час розгляду справи зобов'язаний визнати такі докази недопустимими.
Однією з новинок КПК стало те, що отримання свідчень від свідка, якого надалі визнають підозрюваним або обвинуваченим, є істотним порушенням прав людини. Інакше кажучи, органам слідства буде складно використовувати показання свідка, надані ним раніше проти нього ж як підозрюваного, шантажуючи відповідальністю за завідомо неправдиві свідчення, як це часто застосовували на практиці. Ще однією новинкою КПК є введення поняття - «показання з чужих слів», тобто показань, які ґрунтуються на поясненнях іншої особи.
Новим поняттям у кримінальній юстиції стали засоби забезпечення кримінального провадження, до яких відтепер відносять: виклик і привід; накладення грошового стягнення; тимчасове обмеження в користуванні спеціальним правом; відсторонення від посади; тимчасовий доступ до речей і документів; тимчасове вилучення майна; арешт майна; затримання особи та запобіжні заходи.
Так, виклик особи може здійснюватися шляхом вручення повістки особисто, поштою, електронною поштою, телефоном, телеграмою. Важливим моментом є те, що особа повинна отримати повістку про виклик або бути повідомленою про це не пізніш як за три дні до дня, коли особа має з'явитися за викликом. Таким чином, практика слідства виклику день у день вже залишиться в минулому. Наслідками неявки без поважної буде накладення штрафу на не прибулого від 0,25 до 2 розмірів мінімальної заробітної плати. Актуальним залишається і привід підозрюваного, обвинуваченого та свідка, але вже тільки за рішенням суду.
Накладення грошового стягнення може бути здійснено за невиконання процесуальних обов'язків. Але накласти таке стягнення може тільки суддя своєю ухвалою після клопотання слідчого або прокурора.
Тимчасово вилученими можуть бути документи, які засвідчують право користування такими спеціальними правами: право керування транспортним засобом; право на полювання; право здійснення підприємницької діяльності. Однак, таке вилучення може бути виключно за рішенням суду і на строк, що не перевищує 2 місяців.
Відсторонення від посади відтепер також ухвалюється виключно судом на строк до 2-х місяців із правом продовження такого строку у випадках, передбачених законом. Новинкою КПК є те, що якщо підозрюваним є представник правоохоронних органів, останній відсторонюється від посади незалежно від тяжкості вчиненого злочину.
Тимчасовий доступ до речей і документів фактично є слідчою дією, яка раніше називалася - виїмка. Різниця полягає в тому, що відтепер дозвіл на проведення так званої виїмки дає виключно суд. Нагадаємо, що раніше виїмку проводили за постановою слідчого і у виняткових випадках - за рішенням суду (у разі вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських документів). У випадку ненадання документів може бути проведений обшук, але тільки вже за окремим рішенням все того ж суду.
Ще одним цікавим нововведенням є запровадження нових запобіжних заходів, наприклад, домашній арешт, а також запровадження обмеження на перебування особи під вартою.
Далі буде...
АО «АФ »ADVICE»
Ст. партнер, адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52