Звяжіться з нами

044 209 23 52 067 233 50 58

Звяжіться з нами

044 209 23 52
067 233 50 58

ДЕКЛАРУВАННЯ ДО 1 КВІТНЯ: що потрібно знати суб'єктам декларування?

Категорія: Статті Оновлено 15.12.2022 09:51 Опубліковано 22.03.2019 08:54

декларирование

Нинішнього року, як і минулого, для осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, державних службовців, інших суб'єктів декларування відповідно до Закону України «Про протидію корупції» підходить до завершення кампанія з електронного декларування. Нагадаємо, що термін подання електронної декларації – до 1 квітня 2019 р.

Незважаючи на численні роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК), суб'єкти декларування продовжують допускати помилки (навмисні чи ненавмисні), не вірно трактувати положення законодавчих та нормативних актів, що згодом призводить до притягнення останніх до адміністративної відповідальності. Спробуємо у цій статті коротко і зрозуміло звернути увагу нових та старих суб'єктів декларування на важливі аспекти. Отже, що робити?

Декларація подається шляхом заповнення її спеціальної форми на офіційному сайті НАЗК.
Перевірте свою електронну поштову адресу, яка зазначається у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Переконайтеся, що Ваш цифровий підпис (ЕЦП) у робочому стані та термін його дії не закінчено. В іншому випадку її потрібно зробити або продовжити.
Якщо з цим все гаразд, починаємо заповнювати?

Об'єкти нерухомості та транспортні засоби

У цьому розділі необхідно вказувати відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування або членам його сім'ї не лише на праві власності (у тому числі спільної), а й на праві оренди чи іншому праві користування, незалежно від специфіки такого договору (оренда, право на налаштування, сервітут, заставу, право користування землею для с/г потреб – емфітевзис, користування майном на підставі генеральної чи іншої довіреності). Необхідно вказувати вид, місцезнаходження кожного об'єкта, дату виникнення права володіння/користування, вартість придбання тощо.

При цьому, якщо майно купувалося давно і його оцінка не проводилася, якщо вартість майна визначити реально неможливо, наприклад, у разі придбання об'єкта за радянські рублі, - у декларації у відповідному полі, де вказується вартість – необхідно вказати «Невідомо».

Якщо майно перебуває у спільній власності, то відомості про інших співвласників також вказується в декларації. При цьому, аналогічна ситуація і з об'єктами оренди – власника такого майна також необхідно вказувати у декларації.

ВАЖЛИВО! Необхідно зазначати лише об'єкти, які належали суб'єкту декларування (членам його сім'ї) станом на 31.12.2018 р. Таким чином, якщо ви продали об'єкт нерухомості або закінчився договір оренди до 31.12.2018 р. – про це майно у розділі 3 не вказується.

Пам'ятайте, що право власності виникає з моменту державної реєстрації, тому ця дата для вас є визначальною. Тобто, якщо ви проінвестували, наприклад, об'єкт нерухомості, але прав на нього не отримали (не зареєстрували), цей об'єкт також не може потрапити до розділу 3.

На відміну від нематеріальних активів, відомості про транспортні засоби вказуються незалежно від їх вартості. При цьому, зазначається вартість на момент придбання транспортного засобу (купівля, оренда, лізинг тощо). Якщо транспортний засіб ввозився в Україну самостійно і суб'єкт декларування поніс митні, брокерські та інші податкові зобов'язання, то в цьому випадку ці суми не є об'єктом декларування. Однак, якщо всі ці платежі зроблені у звітному періоді в сукупності перевищують встановлений поріг, то суб'єкт декларування зобов'язаний зазначити це у розділі, що містить дані про витрати та угоди.

Трапляються випадки, коли суб'єкт декларування «ніби» відчужує транспортний засіб за генеральною довіреністю отримав кошти і вважає, що транспортним засобом володіє новий власник. Однак у такому разі суб'єкт декларування зобов'язаний звернутися до сервісного центру МВС та уточнити, чи є він станом на 31.12.2018 р. власником транспортного засобу за реєстром чи ні. Якщо є, то такий транспортний засіб має бути відображено у декларації.

Подарунки та Гроші

Що таке подарунок у розумінні закону? Це кошти, будь-яке майно, предмети, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надавалися суб'єкту декларування безкоштовно або за ціною, нижчою від ринкової.

Не є подарунком:

- кредитні кошти (позика), отримані суб'єктом декларування із зобов'язанням їх повернення у визначений строк;

- повернення суми депозиту, який повертається його власнику;

- кошти, отримані як сума за відчуження права вимоги по депозиту.

Але не слід забувати, що всі ці дані мають бути зазначені в інших розділах декларації.

ВАЖЛИВО! Суб'єкт декларування зобов'язаний повідомляти протягом всієї своєї діяльності про отриманий ним дохід, якщо його розмір перевищує 50 прожиткових мінімумів, установлених для працездатних громадян станом на 1 січня декларованого року (у 2018 році – понад 88100 грн.). Якщо отримана сума чи подарунок еквівалентний іноземній валюті, то його вартість переводиться у гривню за курсом НБУ на день отримання такого доходу чи подарунка.

Якщо йдеться не про дохід, а про кредит, позику, фінансову допомогу тощо, суб'єкт декларування вказує про це у розділі «Доходи, у тому числі подарунки», як «Інші доходи». Якщо ж суми за вказівними договорами не повернуто станом на 31.12.2018 р., то боргові зобов'язання додатково зазначаються у розділі «Фінансові зобов'язання».

Права інтелектуальної власності

Якщо суб'єкт декларування (члени його сім'ї) володіє торговою маркою, патентом, комерційним найменуванням, правом на використання надр та корисних копалин, іншою ліцензією у сфері інтелектуальної власності тощо, все це стосується нематеріальних активів. При цьому, якщо такі нематеріальні активи можуть мати грошовий еквівалент, вони обов'язково відображаються у декларації. При цьому, не має значення, є така оцінка чи ні, оскільки обов'язок офіційно оцінювати такий актив відсутній. Однак якщо декларант не знає вартості активу, у відповідному полі проставляється – «невідомо».

Висновок

Ми розуміємо, що скільки буде працювати система декларування, стільки й буде нових питань, однак у цій статті ми спробували акцентувати увагу декларантів та членів їх сім'ї на основних спірних моментах, про які часто говорять.

Звертаємо увагу, що боятися припуститися помилки не потрібно, оскільки кожен суб'єкт декларування може протягом 7 днів після подання декларації подати уточнену версію декларації.

Цією можливістю можна скористатися одноразово, зайшовши до електронного кабінету.

Якщо ж такий термін пропущено, то виправлення помилки можливе шляхом повідомлення НАЗК про таку помилку та фактичне виправлення має бути здійснене у строк, який буде вказано НАЗК. При цьому ми рекомендуємо надсилати таке повідомлення офіційно з описом та повідомленням, а також дублювати його відправлення з електронного кабінету.

Підсумовуючи нагадуємо, що якщо декларація містить явно недостовірні дані: не вказано об'єкт декларування, вартість об'єкта відрізняється від дійсної, більш ніж на 250 прожиткових мінімумів – це ризик притягнення такого декларанта вже не до адміністративної, а до кримінальної відповідальності.

www.advice.ua

www.ua-advice.com

 

Керуючий партнер, адвокат

Кулаков Віталій

Група компаній «ADVICE»

Останні відео

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, ул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua