Хочемо ми цього чи ні, але законодавча та виконавча влада продовжує "творити" нові нормативні акти, які нібито мають змінити наше життя на краще. Що нового чекати за минулий місяць?
Зовнішньоекономічний напрямок
З 4 березня 2015 р. НБУ розширив пакет документів, який необхідно подавати для отримання дозволу на здійснення передоплати за зовнішньоекономічними контрактами на загальну суму понад 50 000 доларів США. Відтепер, в обов'язковому порядку потрібно подавати довідку податкової про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів та інших платежів. Іншими словами, "податкові" боржники фактично позбавлені можливості здійснювати ЗЕД. Якщо ж ідеться про придбання послуг, робіт або прав інтелектуальної власності на суму понад 25 000 євро, до НБУ додатково подається акт цінової експертизи Державного інформаційно-аналітичного центру зовнішніх товарних ринків.
З ініціативи НБУ у банків забрали право купувати валюту за дорученням клієнта-резидента (крім фіз.осіб), за наявності у нього валюти на поточних і депозитних рахунках. Це обмеження не поширюється на випадки, коли загальна сума грошових коштів у валюті на рахунках клієнта менше 10 тис. дол. США.
Борючись зі стабілізацією курсу гривні, НБУ істотно ускладнив умови виведення капіталу для іноземних інвесторів. Так, іноземним інвесторам заборонено: купувати державні облігації за валютні кошти; виводити грошову масу, отриману від продажу державних облігацій; виводити з України гроші, отримані внаслідок виходу з господарських товариств, одержання дивідендів з різних цінних паперів.
Незважаючи на те, що таке обмеження діє до 03 червня 2015 р., таке нововведення надовго відлякає реальних іноземних інвесторів від нашої країни.
Господарська діяльність.
У березні 2015 р. ВР України ухвалила Закон про ліцензування певних видів господарської діяльності, який визначає виключний перелік видів господарської діяльності (кількість ліцензій скорочено), що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, а також встановлює відповідальність винних осіб за порушення в цій сфері.
Варто зазначити, що це вже не перша спроба влади "спростити" ведення бізнесу, але належного ефекту поки що не видно. Може не те спрощують?
Боротьба з корупцією - ноу-хау від парламентаріїв
У Парламенті представниками фракції "Батьківщина" зареєстровано законопроєкт, який може дозволити простим громадянам здійснювати кримінальне переслідування корупціонерів. Депутати хочуть запровадити нові поняття в КПК України: приватний обвинувач, кримінальний позов, обвинувальна заява. Йдеться не про всі злочини, а тільки: зловживання владою, службовим становищем, службове підроблення, провокація підкупу тощо. Приватний обвинувач матиме право звертатися до суду з проханням звільнити особу із займаної посади, провести обшук, арешт майна, водночас такий обвинувач не обов'язково повинен мати виняткову доказову базу. Пропонується приватне кримінальне переслідування побудувати на засадах, аналогічних цивільному та господарському процесах.
Таким чином, держава фактично хоче визнати свою неспроможність у боротьбі з корупцією, тому залучає суспільство для боротьби з цією недугою. Ідея цікава, але існує небезпека використання цього інституту в політичній та іншій боротьбі між конкурентами.
АО "Адвокатська фірма "ADVICE"
Керуючий партнер, адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52