Після гучних заяв нової влади начебто замаячило «щастя» для підприємців – амністія, зниження ставок, ліквідація податкової міліції, оптимізація роботи інспекції тощо. А де реалізація сказаного? Чи не збережеться під новими вивісками стара система утримання підприємців у «тонусі» замість принципово нової податкової системи?
Відомо, що бізнес – партнер держави, а не дійна корова, але як знайти баланс інтересів? Як виключити порушення? Очевидно змінити правила гри так, щоб бути порушником стало невигідно. Скажімо, перетворити орган формування бюджету на сервісну службу відповідно до гасла, зображеного на знаку податкової. Хорошим прикладом у цьому випадку міг би стати досвід Грузії, яка створила інститут податкових офіцерів, завдання яких не проводити перевірки з нарахуванням штрафів, а допомагати підприємцям не допускати помилок при веденні податкового та бухгалтерського обліків. Контролювати, попереджати та виявляти неточності, допомагати у виправленні – такою може бути основна функція нової служби. Безумовно, цілеспрямоване та систематичне ухилення від сплати податків слід припиняти, але значення цієї функції має бути другорядним.
Варто було б зберегти не більше 5-8 видів податків та зменшити розмір їх ставок (у ПК України вже є норма поетапного зменшення податку на прибуток та ПДВ); ліквідувати соціальні внески. Ці заходи разом з іншими перетвореннями могли б створити основу для виходу грошових потоків з тіні та поповнення бюджету замість зниження податкового навантаження.
Відомо, що краще робити, ніж переробляти. Тому варто було б розпочати з чистого аркуша, оголосивши податкову амністію та тимчасовий мораторій на проведення перевірок підприємств. Бізнес повинен почати думати про майбутнє та розвиток, а не про те, як домовлятися з перевіряльниками чи перехитрити митницю, щоб вижити.
І останнє. Створення спеціальних рахунків із ПДВ, як механізму викорінення «податкових ям», створює додаткові труднощі усьому бізнесу і, насамперед, – сумлінним платникам податків. Такі рахунки фактично змусять підприємства сплачувати податки авансом, що незворотно призведе до підвищення цін, які вже зараз не відповідають життєвому рівню населення. Крім того, головна мета – «мотивація для платника податків неухильно дотримуватись норм податкового кодексу та не ухилятися від сплати податку» – досягнуто не буде. Тому слід відмовитися від створення таких рахунків негайно. Боротьба з центрами конвертації повинна починатися не з тиску на бізнес, а з викорінення «покривань» і «зацікавленості» в чиновницьких кабінетах контролюючих органів.
З часів Незалежності держава сформувала переконання, що підприємець – це потенційний неплатник податків та причина дірявого бюджету, а податківці – чесні захисники Вітчизни, які ведуть боротьбу з першими. Поки ця філософія в умах політиків переважатиме, здорову та сильну економіку нам не збудувати.
АО «Адвокатська фірма «ADVICE»
Керуючий, адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52