Початок осені (1 вересня) ознаменувався набранням чинності законодавчими актами про трансфертне ціноутворення. Що це таке і як воно вплине на ведення бізнесу спробуємо розібратися в нашій статті.
Так, новим документом запроваджується контроль у галузі ціноутворення за операціями, сума доходів за якими перевищує 50 млн. гривень на рік з кожним контрагентом. До таких контрагентів, згідно з чинними положеннями, закон відносить пов'язаних осіб (чіткий перелік яких регламентовано Податковим кодексом України), а також резидентів усіх країн, де ставка податку на прибуток на 5% і більше нижча/вища, ніж в Україні.
Окрім цього, передбачається, що трансфертне ціноутворення застосовуватиметься до компаній, які здійснюють операції з купівлі/продажу товарів, робіт і послуг із пов'язаними особами - резидентами та нерезидентами, які: застосовують спеціальні режими оподаткування станом на початок податкового року; задекларували від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток за попередній податковий рік; сплачують податок на прибуток або ПДВ за іншою ставкою, аніж базова ставка в Україні.
Ще одним нововведенням для бізнесу буде обов'язок готувати спеціальну документацію за всіма контрольованими операціями, самостійно прораховувати ціни (ринкові) та обґрунтовувати відповідність внутрішньогрупових цін ринковим у кожному окремому випадку. У своїх звітах, ймовірно, бізнесу доведеться відобразити операції не тільки за поточну діяльність, а й за попередні квартали. Оскільки новий закон не містить однозначної заборони на проведення перевірок за попередній період (у межах податкового року) є припущення, що податкові органи можуть спробувати оскаржити ціни за договорами, укладеними раніше.
Важливо зазначити, що термін пов'язані особи, хоч і чітко регламентований, але має широкий спектр застосування. Приміром, пов'язаними особами є будь-які фізичні та юридичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їхньої діяльності. Аналізуючи це положення, можна сказати, що будь-яку особу формально можна визнати пов'язаною, а це, своєю чергою, дає додатковий «імпульс» для перевірки суб'єкта господарської діяльності.
Як застосовуватимуться норми нового закону, як діятимуть податкові органи, наскільки це позначиться на бізнесі - покаже час. Але вже однозначно можна сказати, що з 1 вересня 2013 р. бізнес отримав від держави нові витрати, а контролюючі органи - черговий привід для проведення перевірок.
АО «Адвокатська фірма »ADVICE»
Адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52