Але найстрашніше це не те, що наш лексикон поповнюється новими виразами, лякає те, що маски-шоу - це вже правило впливу на інакомислячих. Адже багатьом доводилося чути погрози з боку податкових органів про можливість "приїзду" до них із застосуванням "маски-шоу", багато хто пережив ці "приємні" моменти спілкування з так званими представниками влади.
Системний аналіз різних взаємовідносин підприємців і контролюючих органів дає змогу дійти висновку про те, що стосовно бізнесу владні структури застосовують "неправомірний" пресинг з метою досягти свого результату. Якщо цей результат спрямований на запобігання злочину, захист прав і свобод людини, то ці дії можна якось виправдати, але, вибачте, коли це відбувається з метою залякати підприємця, зробити його беззахисним, показати свою зверхність, отримати "деяку" інформацію або взагалі виконати замовлення "конкурента" і заблокувати роботу підприємства, то це вже схоже на злочинну діяльність з ознаками рецидиву.
На щастя, прокуратура хоч і пізно, але відреагувала на численні скарги представників підприємницьких структур щодо зловживань з боку фіскальних та правоохоронних органів.
Для багатьох стала приємною несподіванкою заява Генерального прокурора України Віктора Пшонки, який пообіцяв припинити беззаконня силових структур щодо бізнесменів і підприємців. Головний керівник наглядового відомства негативно оцінив ситуацію, коли до підприємця приходить податковий інспектор, вимагаючи документи, потім приїжджають податкові міліціонери і проводять виїмку. Після цього організовується "візит" загальної міліції, з подальшим "прийомом" представників СБУ і прокуратури. Потім ще й пожежники разом зі співробітниками СЕС і так далі. Таким чином "черга" на прийом до підприємця є завжди і цілий рік.
Генеральний прокурор України досить обґрунтовано акцентував увагу на небезпечні тенденції тиску на підприємницькі структури з боку контролюючих органів. Віктор Пшонка навів статистику, яка викликає тривогу і полягає в наступному. Так, протягом минулого та поточного років контролюючими органами проведено близько 3 млн. перевірок у країні. Складено близько 8 млн. протоколів про адміністративне правопорушення. Притягнуто до відповідальності близько 6,5 млн осіб, зупинено діяльність близько 442 тис. суб'єктів підприємництва. Виходячи з того, що в Україні зареєстровано приблизно 1 млн. 300 тис. підприємств і організацій та близько 1 млн. 900 тис. фізичних осіб-підприємців, не важко підрахувати, що: фактично перевірено діяльність кожного підприємця, і на кожного складено по три протоколи, а роботу кожного шостого - зупинено.
Погодьтеся, що статистичні дані говорять про негативну перспективу розвитку бізнесу в країні. Смію зауважити, що раніше Голова Державної податкової служби України говорив, що з кожним роком кількість перевірок істотно скорочується і податкова тільки сприяє веденню бізнесу. Уявіть собі, що якщо зараз перевірки скорочені до мінімуму і цифри просто шокують, то що було раніше, коли "режим" перевірок працював на повну потужність?
У всій цій історії приємним моментом є те, що головний керівник наглядового відомства ясно і чітко висловив своє занепокоєння ситуацією, яка склалася у взаємовідносинах бізнесу і контролюючих органів. Генеральний прокурор України чітко сказав, що відтепер оперативним та слідчим органам забороняється самостійно проводити так звані "маски-шоу". Такі "заходи" можуть проводитися виключно з дозволу прокурора області або його заступника. Крім того, Віктор Пшонка запевнив, що з середини червня поточного року в Генеральній прокуратурі України розпочне роботу Служба захисту підприємців і жодне звернення не буде залишено без належної уваги Генерального прокурора України.
Підбиваючи підсумок слід сказати, що Генеральну прокуратуру України разом з її керівництвом уже охрестили ангелами-охоронцями підприємців. Хотілося б вірити, що висловлювання і "піклування" про бізнес справді відіграє позитивну роль у розвитку нашої країни, а не стане черговим популістичним висловом.
АО "Адвокатська фірма "ADVICE"
Адвокат Віталій Кулаков
Звяжіться з нами
044 209 23 52