Починаючи з 1 вересня 2013 р. наші співгромадяни під час купівлі товару понад 150 тис. гривень користуватимуться винятково банківськими картками з позитивним балансом. Саме з цієї дати вступає в дію Постанова НБУ № 210 від 06.06.2013 р., якою встановлено граничну суму розрахунків грошима.
Так, граничне обмеження для розрахунків готівкою між підприємствами протягом одного дня становитиме 10 тис. гривень, між фізичними особами та підприємствами - 150 тис. гривень, між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, що підлягають нотаріальному посвідченню - 150 тис. гривень.
Ці дії спрямовані, насамперед, на боротьбу з тіньовим ринком, підвищенням боротьби з ухилення від сплати податків. Крім цього, такий крок дасть змогу наповнити бюджет держави і накачати ліквідністю банки.
Важливо зазначити, що подібні обмеження діють у багатьох країнах Європи, де стрілка обмежувача розрахунку готівкою встановлена на рівні 1 тис. євро (наприклад Італія). В інших країнах це 2-3 тис. євро, що в будь-якому разі набагато нижче, ніж у нашій країні. З урахуванням цієї ситуації, беручи до уваги обмеження, які встановлені FATF (на рівні приблизно 80 тис. гривень), можна з упевненістю сказати, що в недалекому майбутньому НБУ знову запровадить обмеження, оскільки 1 вересня це лише перший етап реальних дій.
Ці обмеження безумовно негативно вплинуть на громадян, які купують-продають нерухомість, дорогі транспортні засоби, коштовності тощо.
Наприклад, якщо припустити, що здебільшого вартість нерухомості перевищує суму, еквівалентну 150000 гривень, виходить, що покупець повинен оплачувати вартість придбаної нерухомості винятково через банківську установу, де попередньо потрібно відкрити рахунок, куди покласти грошові кошти, які надалі буде спрямовано на рахунок продавця, який також повинен мати рахунок у банку.
Не секрет, що продавець надалі захоче перевести в готівку ці гроші, але за це вже потрібно заплатити комісію банку.
Збільшить витрати ситуація, коли покупець має на руках валюту і повинен буде поміняти її на національну валюту - гривню. Саме її він зможе перерахувати на рахунок продавця, який надалі захоче перевести в готівку суму і конвертувати її в іноземну валюту. При цьому, покупець може зазнати витрат у розмірі до 0,5% (за обмін валюти і відкриття рахунку), а продавець - близько 1-2% (відкриття рахунку, переведення в готівку і конвертація).
Важливо зазначити, що українці вже обмірковують шляхи обходу обмежень, встановлених НБУ. Так, багато автосалонів уже готові йти на поступки і оформляти угоду шляхом часткових оплат товару. Не дивно, адже автосалони готові все зробити можливе, щоб зберегти клієнта і, як мінімум, стабілізувати продажі в умовах жорсткої конкуренції та економічної нестабільності. Деякі нововведення вигадують і ріелтори, хтось зменшує суму угоди (за офіційним договором) до гранично низької, хтось проводить розрахунок у кілька етапів.
Звісно, все це можна перевірити, знайти порушника і притягнути його до відповідальності, однак, чи будуть цим займатися фіскальні органи, чи зможуть вони охопити всю масштабність ринку, невідомо.
Насправді все залежить від нашого менталітету. Адже одним обмеженням не можна поліпшити добробут громадян в умовах масової недовіри банкам. Потрібно для початку стабілізувати ситуацію, зокрема, в банківському секторі, щоб люди самі несли гроші в банк і дійшли самостійного висновку про вигоду і зручність розрахунку в безготівковій формі. Ось тільки тоді ми зможемо наблизитися до Італії і без проблем зберігати гроші в "ощадній касі". При цьому, важливо, щоб дії держави не виглядали як нагляд за гаманцем українця, а справді були спрямовані на поліпшення економіки і приведення її у відповідність до європейських стандартів.
АО "Адвокатська фірма "ADVICE"
Адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52