Звяжіться з нами

044 209 23 52 067 233 50 58

Звяжіться з нами

044 209 23 52
067 233 50 58

КРИМІНАЛЬНА ЮСТИЦІЯ ПО-НОВОМУ (частина 2)

Категорія: Цікава інформація для бізнесу Оновлено 10.02.2025 09:41 Опубліковано 05.12.2012 00:00

Продовжуючи аналіз нового Кримінального процесуального кодексу України зупинимося на обговоренні осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні.

По-перше, це професійні судді та, в окремих випадках, присяжні. Саме їм традиційно відведена функція здійснення правосуддя. Крім того, сторону обвинувачення традиційно представляє прокурор. Важливо зазначити, що в новому кодексі прокурору надається чималі повноваження, зокрема: розпочинати досудове розслідування; мати повний доступ до матеріалів і документів, що стосуються досудового розслідування (незалежно від того, який орган проводить розслідування); давати вказівки слідчому щодо проведення слідчих (розшукових) дій; доручати проведення гласних і негласних слідчих дій; призначати ревізії та перевірки; скасовувати постанови слідчих; погоджувати клопотання слідчого, які останній Примітно, що в окремих випадках за невиконання вказівок прокурора, слідчого можуть притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності (чого не було раніше). Одним із нововведень кодексу є те, що відтепер прокурор бере участь як сторона обвинувачення від самого початку до його завершення, тобто від моменту повідомлення особі про підозру і до остаточного ухвалення рішення судом, крім виняткових випадків, передбачених законом. Іншими словами, вже не буде такого, що контролював справу один прокурор, а в суді представляв обвинувачення інший. Не буде того, що під час судового розгляду справи прокурори змінюватимуться, зокрема, і на стадіях оскарження рішень в апеляційному та касаційному порядку.

Сторону захисту в новому кодексі представляють підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений, законний представник підозрюваного (обвинуваченого), захисник. Дивно, але визначаючи повноваження захисника, законодавець обмежився лише вказівкою того, що останній користується правами підозрюваного (обвинуваченого). Сумно, але законодавець фактично поставив в один ряд захисника і підозрюваного (обвинуваченого), наділивши їх однаковими правами. Вважаю це неправильним, бо адвокат, виконуючи передбачену Конституцією України місію захисту, повинен мати більш дієві та якісні повноваження, не можна обмежувати його права в межах лише прав його підзахисного.

Крім цього, згідно з новим кодексом захисником відтепер може бути тільки адвокат, відомості про якого занесені до Єдиного реєстру адвокатів України. Таким чином, родичі вже позбавлені можливості мати статус захисників, якщо не мають свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю (приклад: донька екс-прем'єра Тимошенко, дружина екс-міністра внутрішніх справ Луценка). При цьому, одночасно брати участь у судовому розгляді зможуть не більше п'яти захисників одного обвинуваченого. Нагадаємо, що раніше жодних обмежень у кількісному складі законодавство не передбачало.

У разі, якщо особа має бажання мати захисника, але у зв'язку з відсутністю фінансових можливостей не може цього зробити, слідчий, прокурор, суддя зобов'язані надати адвоката в порядку надання безоплатної правової допомоги відповідно до спеціального закону.

Що стосується представника потерпілого, то тут законодавець також вніс зміни. Відтепер, представником потерпілого може бути особа, яка має право бути захисником. Іншими словами, функцію представництва інтересів потерпілого зможуть здійснювати тільки адвокати.

Вочевидь, законодавець ставить за мету вдосконалити систему захисту громадян у кримінальному процесі шляхом допуску до процесу лише юридично підготовленого фахівця в галузі права, який зможе гідно відстоювати інтереси підзахисного. Загалом це позитивні зміни, однак, необхідно також змінювати функцію обвинувачення шляхом підвищення професійності слідчих органів, забезпечення незалежності суддів в ухваленні тих чи інших рішень. Потрібно домагатися схеми: суддя - реальний і незалежний арбітр, який ухвалює справедливі рішення, сторона обвинувачення і захисту - учасники процесу, які мають реально рівні права в суді без будь-яких привілеїв з боку суду.

Далі буде...

АО «АФ »ADVICE»

Ст. партнер, адвокат Кулаков Віталій

 

Останні відео

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, ул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua