Багато наших співгромадян, які вирішили відпочити, провідати родичів або попрацювати в іншій країні знають, що без наявності закордонного паспорта все це досить проблематично. Під час отримання закордонного паспорта наша людина думає про відсутність черги у відділах, турбується про те, щоб надані нею документи відповідали вимогам (щоб не отримати відмову), переймається наявністю бланків тощо. Таким чином мало людей цікавляться вартістю оформлення закордонного паспорта, оскільки "свято" вірять, скільки скажуть, стільки й заплатимо, бо ж усі платять, адже це ж усе офіційно!
Спробуємо розібратися, скільки ж все-таки коштує офіційно оформлення закордонного паспорта. Одним з основних нормативних документів, що регулюють питання видачі закордонних паспортів є Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.1995 р.
Крім того, розмір оплати регулюється Декретом Кабінету Міністрів "Про державне мито" від 21.01.1993 р., яким передбачено, що державне мито стягується за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон. Ставка держмита за цю дію становить 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.).
Приходячи до відповідного підрозділу міграційної служби можна одразу побачити, що окрім цієї суми людині дають квитанції на сплату ще інших сум: за послуги (87 грн.), за бланки (120 грн.), за інформацію тощо. Звідки беруться ці суми і наскільки вони законні?
Стягнення додаткових фінансових ресурсів передбачається Переліком платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ України та Державної міграційної служби України та розмір плати за їх надання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 795 від 04.06.2007 р. (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1098 від 26.10.2011 р.). "Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ України та Державної міграційної служби України платних послуг").
Виходячи з детального аналізу документа уряду випливає, що послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб. У разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. При цьому, обсяг таких витрат визначається Міністерством внутрішніх справ України.
Таким чином послуги можуть надаватися лише за письмовою заявою фізичної або юридичної особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а замовлення такої послуги не є обов'язковим, зокрема, для оформлення закордонного паспорта. Це свідчить про те, що стягнення додаткових сум за нібито надані послуги (крім 170 грн. держмита) є незаконним. Крім цього, розмір вартості бланка закордонного паспорта, якщо за нього стягується плата, також має бути підтверджений письмово Міністерством внутрішніх справ України. Важливо зазначити, що ця сума має бути однакова для всіх регіонів України.
Підсумовуючи, слід зробити висновок, що для видачі закордонного паспорта особа має подати до відповідного органу міграційної служби заяву-анкету, паспорт громадянина України, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, фотокартки встановленого зразка та квитанцію про сплату державного мита 170 грн. Жодних інших послуг особа оплачувати не повинна, оскільки це порушуватиме права людини та фактично примушуватиме двічі сплачувати вартість одних і тих самих дій.
АО "Адвокатська фірма "ADVICE"
Ст. партнер, адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52