Звяжіться з нами

044 209 23 52 067 233 50 58

Звяжіться з нами

044 209 23 52
067 233 50 58

ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ ПО-НОВОМУ (ТОНКОЩІ СКАСУВАННЯ ШТРАФІВ ДЕРЖПРАЦІ)

Категорія: Статті Оновлено 29.01.2025 09:21 Опубліковано 23.08.2017 15:31

ТРУДУ попередній статті ми писали про Державну службу України з питань праці (далі - Держпраці), про її повноваження та характер дій. Нагадаємо, що новим законодавством передбачено штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за допуск особи до роботи без укладення трудового договору (з 1 січня 2017 року сума становить 96 000 грн.), за недопуск інспекторів Держпраці, що перевіряють, до проведення перевірки в певних випадках штраф становить 100 мінімальних заробітних плат (з 1 січня 2017 року - це 320 000 грн.). Погодьтеся, суми вражають і створюють величезний ризик для підприємців, тому в цій статті ми хотіли б зупинитися на питаннях захисту роботодавців від необґрунтовано накладених штрафів.

З огляду на те, що активність перевірок і накладення штрафів Держпраці виникла лише цього року, судова практика ще в подібних справах лише формується, однак, деякі нюанси в таких справах уже простежуються.

Досить поширеним правопорушенням є допуск до роботи без оформлення трудових відносин. Якщо інспектор Держпраці висуває саме це, роботодавцю необхідно доводити відсутність фактичних трудових відносин. Деякі роботодавці з метою захисту своїх інтересів укладають цивільно-правові договори з окремими особами. Однак, інспектори не беруть це до уваги і складають відповідні протоколи, притягаючи керівників до відповідальності. У таких випадках ми рекомендуємо звертатися до суду, де важливо довести, що: зі співробітником було укладено реальний договір, в якому обумовлено реальні цілі, права та обов'язки; безпосередньо на виконавця не поширювалися правила внутрішнього трудового розпорядку; співробітника не було прийнято на конкретну посаду (кваліфікацію, професію), а він виконував послуги за конкретними роботами, отримуючи за це гонорар. Довівши помилковість висновків інспектора Держпраці ви зможете уникнути величезного штрафу. Головне чітко знати свої права і розуміти порядок своїх дій при захисті інтересів, грамотно доводити відсутність трудових відносин як таких.

У деяких випадках інспектори Держпраці притягують роботодавця за не проведення повного розрахунку з працівником або взагалі не виплату заробітної плати. Як правило, у цих випадках інспектори Держпраці буквально підходять до вивчення обставин справи, тому шанс для захисту своїх інтересів залишається. Наприклад, якщо фактично інспектор має рацію у своїх висновках, роботодавець може своєчасно усунути порушення, виплативши всі належні кошти працівнику. Таким чином буде створено ситуацію, коли ще до розгляду справи буде усунуто всі допущені порушення. Це дасть змогу уникнути відповідальності у вигляді значного штрафу, а сам співробітник отримає належні йому гроші.

Однак, у деяких випадках затримка або невиплата грошових коштів пов'язана не зі «скупістю» керівництва, а з об'єктивними проблемами, вирішення яких не залежить від керівника. Якщо у підприємства не було обсягів робіт, кошти за виконану роботу реально не надходили, а заробітна плата не виплачувалася з об'єктивних причин, ми вважаємо, що притягнення до відповідальності керівника є протиправним, оскільки для притягнення до відповідальності необхідна наявність вини. Якщо ж така ситуація з невиплатою заробітної плати сталася, інтереси працівника мають бути захищені в судовому порядку відповідно до норм трудового законодавства (виплата компенсації за затримку у виплатах). У такому разі співробітник отримує і свою заробітну плату, і компенсацію. В іншому випадку, якщо йде притягнення до відповідальності керівника, останній зобов'язаний сплатити штраф, який ніяк не потрапляє в «кишеню» співробітнику і ніяк не покращує його життя. Тому в кожному окремому випадку необхідно розбиратися в ситуації і притягати до відповідальності виключно винного керівника.

Трапляються випадки, коли доказова база інспекторів Держпраці не зовсім відповідає нормам процесуального законодавства. Так, наприклад, аналізуючи одну зі справ, у якій притягувався директор, докази вини керівника будувалися виключно на показаннях свідків. Інших доказів встановлення факту знаходження осіб на робочому місці без оформлення трудових відносин - не надано, як і не виявлено таких осіб. У цій справі суд скасував постанову Держпраці про накладення штрафу у зв'язку з недоведеністю (відсутністю належного доказу).

Підсумовуючи, звертаємо увагу, що повноваження у Держпраці досить великі, як і розмір штрафів, які вони можуть накласти. Однак, у кожному окремому випадку необхідно ставитися до ситуації холоднокровно, без емоцій і підготувати грамотний захист, можливо із залученням кваліфікованих фахівців.

АО «Адвокатська фірма »ADVICE»

Керуючий партнер, адвокат Кулаков Віталій

Останні відео

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, ул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua