Новина про підвищення мінімальної заробітної плати була однією з найпоширеніших серед інших. Хтось радів цій новині, хтось висловлював невдоволення, проте ця подія вже відбулася і має всіма дотримуватися. Саме цей меседж був надісланий усім роботодавцям та оновленій Державній службі України з питань праці (далі - Держпраці). Влада чітко заявила про свою боротьбу з недостовірним декларуванням зарплати та оплатами в конвертах, а також жорсткі заходи до порушників трудового законодавства. Іншими словами, у житті бізнесу з'явився ще один «контролер», який може не завжди позитивно впливати на життя підприємця. У таких умовах важливо для бізнесу мати чіткий алгоритм захисту, якщо контролер перевищує повноваження і поводиться неналежним чином, а також повністю володіти інформацією про повноваження контролюючого органу і свої права, про що і піде мова в серії статей.
Отже, кого ж все-таки боятися - ДФС чи Держпраці? Для відповіді на це запитання актуальним буде посилання на лист ДФС № 2932/6/99-99-13-02-03-15 від 14.02.2017 р., в якому фіскальний орган вказує на те, що перевірка трудових відносин не перебуває в їхньому правовому полі, а належить до компетенції Мінсоцполітики та Державної служби України з питань праці.
Так, інспектори з питань праці мають право без попереднього повідомлення, у будь-який робочий час проводити перевірку службових, виробничих та адміністративних приміщень і об'єктів фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю. Звучить страхітливо, особливо після того, як було офіційно озвучено факт першого накладення штрафу на підприємця в розмірі 320000 грн.
Звісно, є чого боятися, однак, для забезпечення своєї безпеки важливо чітко знати свої права та права інспекторів, розклавши все по поличках, після чого не все здасться страшним.
Отже, ми маємо знати, що перевірки можуть бути плановими та позаплановими. Планові перевірки проводяться за планом, з яким можна ознайомитися на офіційному сайті Держпраці і про них підприємця зобов'язані повідомити не менше ніж за 10 днів до її початку. Позапланові перевірки завжди «неочікувані», проте їх проведення можливе виключно на підставах, визначених у статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (виявлення недостовірних даних у звітності; нещасний випадок, пов'язаний із госпдіяльністю; звернення осіб до Держпраці про порушення суб'єктом господарювання; перевірка усунення раніше виявлених порушень під час планової перевірки).
Якщо підстави для перевірки є, тоді необхідно контролювати дотримання вимог закону під час самої перевірки, що дасть змогу зібрати низку контрдоказів.
Перед початком перевірки інспектор повинен надати керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання службове посвідчення та направлення на перевірку. Дане направлення має чітку дату дії, зазначену в ньому та оформлюється виключно на підставі наказу, посилання на який має бути в направленні, і підписується керівником або заступником Держпраці (її територіальним органом) з печаткою.
Після цього інспектор зобов'язаний розписатися в журналі обліку перевірок (бажано його мати на підприємстві) і повідомити про перелік документів, які підлягають перевірці (у сфері трудових відносин). При цьому, не допускається вилучення при перевірках оригіналів первинних фінансових і бухгалтерських документів.
Важливо зазначити, що як інспектору, так і суб'єкту господарювання дозволяється фіксувати процедуру перевірки засобами аудіо та відеозапису, не перешкоджаючи процесу перевірки.
Під час проведення перевірки суб'єкт господарювання може:
- бути присутнім під час проведення перевірки та залучати до неї третіх осіб (адвокатів, фахівців);
- надавати свої заперечення, пояснення та зауваження, які мають бути враховані при прийнятті рішення про результати перевірки;
- оскаржувати дії (бездіяльність) перевіряючого органу в судовому порядку;
- отримувати консультативну допомогу від органу держконтролю для недопущення порушень у наступний період (орган зобов'язаний надавати таку допомогу).
Виходячи з вищесказаного можна зробити висновок, що деякі права у суб'єкта господарювання є, яких достатньо для того, щоб захистити себе від неправомірних дій інспекторів. Важливо вміти користуватися своїми правами для збору контрдоказів, що дасть змогу в подальшому визнати накладення будь-яких санкцій - неправомірним.
Будемо сподіватися, що створення нового контролюючого органу не стане черговим приводом для зловживань, а Держпраці, спільно з бізнесом, вдосконалюватиме систему трудових відносин.
Далі буде...
АО «Адвокатська фірма »ADVICE»
Керуючий партнер, адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52