У квітні поточного року урядом України прийнято постанову, якою затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - Порядок).
Отже, хто здійснює контроль? Контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється інспекторами Державної служби України з питань праці (далі - Держпраці), її територіальних підрозділів, виконавчих органів міськрад, селищних і сільських рад, рад об'єднаних територіальних громад. Так, дійсно, тепер і місцеві органи виконавчої влади стежитимуть за дотриманням трудового законодавства. Єдине, про що потрібно знати бізнесу та пам'ятати місцевим виконавчим органам, то це те, що такі перевірки можуть бути виключно з питань своєчасної та в повному обсязі оплати праці, дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці та оформлення трудових відносин.
З метою недопущення зловживань місцевими органами, Держпраці зобов'язане буде не тільки видавати посвідчення, а й вести реєстр усіх посвідчень інспекторів праці, тож будь-яка людина зможе перевірити наявність повноважень інспектора на проведення перевірок. Для видачі посвідчення голова міської, селищної чи сільської рад надсилає відповідний лист до Держпраці, додаючи картку обліку даних інспектора праці.
Підставою для проведення перевірок може стати: інформація профспілок про порушення прав працівників; інформація від Державної фіскальної служби (невідповідність кількості працівників обсягам виробництва, факти порушень, виявлених під час перевірок податкового законодавства, заборгованість з ЄСВ тощо); інформація від органів ПФУ (у зв'язку з виявленням факту виплати зарплати меншої, ніж мінімальна, відсутність повідомлення про прийняття на роботу, виконання робіт за цивільно-правовими договорами понад рік, непроведення протягом року індексації зарплати, а також непроведення індексації зарплати за рік); інформація від органів ПФУ (у зв'язку з виявленням фактів виплати зарплати меншої, ніж мінімальна, відсутність повідомлення про прийняття на роботу, виконання робіт за цивільно-правовими договорами більше року, не проведення індексації зарплати). Виходячи з вищесказаного, ризик проведення перевірок досить великий, а кількість інспекторів планується збільшити вдвічі, тому підприємства повинні знати всі критерії ризиків, щоб уникнути проведення перевірок.
Залучення співробітників правоохоронних органів можливе виключно за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці для інспектора з праці.
У кожному окремому випадку підприємство повинно переконатися в законності перевірки, наявності підстав для проведення перевірки (пункт 14 Порядку), наявності всіх належно оформлених документів (посвідчення, направлення, наказ), оскільки в іншому випадку підприємство може на законних підставах не допустити інспектора до проведення перевірки. Якщо перевірка вже розпочалася підприємство повинно слідкувати за дотриманням процедури проведення перевірки, так би мовити, збирати контрдокази, які можна буде використати в суді для оскарження виявлених правопорушень.
АО «Адвокатська фірма »ADVICE»
Керуючий партнер, адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52