Перший день літа був ознаменований тим, що для суб'єктів ЗЕД набули чинності нові «правила гри», адже саме 1 червня поточного року набув чинності новий Митний кодекс України (далі - МК). Багатьох цікавить питання, які зміни настають, чи зміниться порядок проходження товарів через митний кордон, наскільки легше буде працювати у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на яку суму можна ввозити товари без сплати мита тощо. Спробуємо фрагментарно проаналізувати нову «митну конституцію» на предмет плюсів і мінусів.
_____________________________________________________________________________________
Плюсом МК є те, що в цьому документі законодавець фактично кодифікував і узагальнив безліч нормативних актів, які існували, що має призвести до спрощення порядку ведення ЗЕД.
Беззаперечним плюсом для наших громадян стало підвищення безмитного ліміту щодо вартості товарів, ввезених на територію України. Так, без сплати податків можна пересилати міжнародні поштові та експрес-відправлення вартістю до 300 євро (раніше до 200 євро), ввозити харчові продукти для особистого вживання на суму до 200 євро. Крім цього, відтепер відсутній обов'язок письмового декларування товарів вартістю не вище за еквівалент 1000 євро (раніше 200 євро), що ввозяться громадянами України в ручній поклажі шляхом повітряного сполучення та товарів (крім підакцизних) вартістю до 500 євро, що ввозяться іншими видами сполучення (сухопутними, морськими).
Тепер суб'єкти бізнесу зможуть самі обирати митний орган, де декларуватимуть товари незалежно від місця реєстрації. Передбачається, що на митне оформлення витрачатиметься не більше 4-х годин, інакше митники нестимуть відповідну персональну відповідальність. Не знаю, як це відобразиться на практиці, але погодьтеся, нововведення позитивне.
Новим МК зменшується перелік документів, які повинен буде подавати декларант. Своєю чергою, нові «митні правила» покладають на митні органи відповідальність за відмову визначення митної вартості та зобов'язує їх обґрунтовувати причини відмови. Можливо, це нововведення допоможе скоротити кількість судових спорів, пов'язаних із визначенням митної вартості. Крім того, дещо вдосконалено митні процедури, зокрема, щодо реекспорту, реімпорту.
Нововведенням МК слід назвати запровадження інституту уповноваженого економічного оператора (далі - УЕО), що за своєю природою має спростити взаємодію митниці та учасників ЗЕД. Такий статус може отримати компанія, яка не має заборгованості та суттєвих порушень, так би мовити, є добросовісним суб'єктом. МК передбачає шість умов, виконання яких необхідне для отримання статусу УЕО. При цьому, критерії та порядок оцінки інформації, поданої суб'єктом ЗЕД для отримання статусу УЕО, визначаються Міністерством фінансів України. Така компанія отримуватиме деякі привілеї під час проходження митного контролю, однак, порядок застосування спеціальних спрощень встановлюється Кабінетом Міністрів України. Дуже хочеться вірити, що процедура отримання статусу УЕО не стане забюрократизованою та її правила будуть простими та прозорими для компаній.
Новелою МК стало право оскаржувати (оскаржити) дії/бездіяльність, рішення митних постів, органів і самої ГТС України в «додатковій інстанції» - Міністерстві фінансів України. При цьому, положення МК прямо передбачають необхідність відшкодування шкоди, заподіяної неправомірними діями/бездіяльністю, рішеннями митних органів у порядку, передбаченому законом. Однак, не вказано, що це за закон і коли його буде ухвалено.
У новому МК передбачено збільшення строків тимчасового ввезення транспортних засобів для громадян - нерезидентів до одного року (раніше 183 дні).
Безумовно МК, що вступив у дію, має і свої негативні моменти, про які також потрібно говорити. Суттєво може зіпсувати «імідж» МК те, що його ввели в дію дуже швидко, без належної підготовки та ухвалення КМ України та Міністерством фінансів України підзаконних нормативних актів, спрямованих на повноцінну реалізацію всіх положень МК. Ця обставина створює можливість для «маневрів» під час митного оформлення та розв'язання спірних питань (нагадаємо, що Президент України пропонував увести в дію МК з 1 січня 2013 року).
МК обмежує митні органи у вимогах пред'являти документи, які не передбачені «митною конституцією». Однак, кодекс у низці випадків передбачає можливість вимагати «інші платіжні або бухгалтерські документи». Вважаю, що цей пункт необхідно чітко розтлумачити, оскільки таке термінологічне твердження може залишати місце для «маневрування» і зловживання з боку митних органів. Але, не будемо багато говорити про недоліки, оскільки вони пов'язані з деякими неузгодженостями, які, сподіваємося, будуть незабаром усунуті шляхом прийняття підзаконних нормативних актів.
Насамкінець хочеться сказати, що нововведення - це безумовно гарний крок до розвитку, але ефективність МК значною мірою залежатиме від практичного застосування його положень митними інспекторами та їхніми керівниками.
Дуже хочеться вірити, що незважаючи на всі складнощі та нововведення, суб'єкти ЗЕД зможуть адаптувати свої бізнес-процеси до нових правил.
АО «Адвокатська фірма «ADVICE»
Адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52