Звяжіться з нами

044 209 23 52 067 233 50 58

Звяжіться з нами

044 209 23 52
067 233 50 58

Захист прав споживачів

ВИЗНАННЯ КРЕДИТНОГО ДОГОВОРУ НЕДІЙСНИМ ВТРАЧАЄ СВОЮ АКТУАЛЬНІСТЬ

Поданням позовів, пов'язаних з визнанням кредитних договорів недійсними, вже нікого не здивуєш. Ці справи останнім часом становили значну частку як у судах загальної, так і господарської юрисдикції. У кожному окремому випадку ініціатори спорів ставили різні завдання: хтось хотів затягнути судовий спір, хтось вивести майно з-під обтяження кредитора.

ПОДАТОК НА ДЕПОЗИТИ – Чергові нововведення

АТ «Адвокатська фірма «ADVICE»

Керуючий партнер, адвокат Кулаков Віталій

 

 

Ще зовсім недавно Верховна Рада України ухвалила зміни до Податкового кодексу України, які стосувалися нових правил оподаткування пасивних доходів, дія яких розпочалася з 01 липня поточного року. Іншими словами, із цієї дати необхідно було нараховувати податок на депозити. Однак, представники парламенту у своєму «стилі» вирішили встановити нові правила оподаткування, не дочекавшись фактично дії нещодавно прийнятого закону. Так, 04 липня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу». Якщо цей документ буде підписано Президентом України, що дуже ймовірно, то новації в галузі оподаткування будуть такими:

По-перше, до кінця липня не оподатковуватиметься дохід за відсотками на депозит, оскільки дія нового закону передбачається з 01 серпня поточного року.

По-друге, законопроектом передбачається спрощення порядку сплати податку на процентний дохід, оскільки особа не зобов'язана буде самостійно її декларувати та сплачувати. Відтепер законодавці вирішили перекласти на банки обов'язок утримувати та перераховувати до бюджету певну суму податку, яка підлягає сплаті вкладником. Важливим залишається той факт, що за такої схеми роботи, враховуючи нововведення, зберігатиметься банківська таємниця.

По-третє, новим законом буде скасовано прогресивну шкалу оподаткування пасивних доходів, оскільки запроваджується єдина ставка податку у розмірі 15%. Але слід зазначити, що скасовано поріг мінімального доходу, який не підлягав оподаткуванню. Іншими словами, будь-який дохід у будь-якому розмірі підлягає оподаткуванню за фіксованою ставкою.

Ці зміни справді суттєві, тому думки експертів щодо позитивного впливу таких змін на банківську систему розділилися. Одні вважають, що нововведення допоможуть зупинити відтік депозитів, оскільки ставка податку на депозит фактично знизилася (з огляду на ліквідацію прогресивної шкали), інші вважають, що, наприклад, скасування нижнього порогу доходів, які не підлягають оподаткуванню, негативно сприйматиметься вкладниками.

Час покаже хто мав рацію, а нам залишається чекати запровадження нових правил оподаткування і сподіватися, що законодавчий орган не має звички часто змінювати правила гри на полі оподаткування, оскільки це в більшості випадків негативно сприймається суспільством.

 

УЗАКОНЕНЫЙ БЕСПРЕДЕЛ СТРОИТЕЛЬНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ

Многие из наших соотечественников так или иначе слышали или непосредственно участвовали в долевом строительстве жилых домов, коттеджей, иных помещений.

У ЯКИХ ВИПАДКАХ БАНК НЕ ЗМОЖЕ ЗАБРАТИ МАЙНА ЗА ДОВГИ?

Усі ми пам'ятаємо, як ще кілька років тому практично всі громадяни нашої країни стрімко «штурмували» банківські установи з метою взяти «вигідний» кредит, чи то на квартиру, чи то на автомобіль, чи інше майно.

І все б добре, але кредитні кошти необхідно повертати... І ось тут, з урахуванням фінансово-економічної ситуації, що склалася в Україні, багато громадян зіткнулися з проблемою повернення заборгованості. Неабияку роль у цьому відіграв і курс долара щодо гривні, який продовжує бити рекорди. Усі ці чинники лише збільшують заборгованість наших співгромадян перед банками, тож проблема вийшла на найвищий рівень.

 

Так, зовсім недавно Верховна Рада України вирішила ухвалити черговий закон, який зміг би врегулювати особливості погашення заборгованості в іноземній валюті, порядок конвертації кредитів у гривню тощо. Розуміючи, що для розробки такого законопроекту знадобиться час, наш законодавчий орган уже вирішив зробити «подарунок» нашим співвітчизникам і запровадив мораторій на примусове відчуження нерухомого майна боржників за договорами споживчого кредиту в іноземній валюті.

Багато хто сприйняв цей закон як порятунок, інші – як можливість взагалі не платити за кредитами, третину – чекають від банків якихось «підлостей».

Метою цієї статті є роз'яснення нашим громадянам основних положень мораторію, визначити на кого та на яке майно він поширюється.

Отже, мораторій поширюється на стягнення житлової нерухомості, яка використовується як постійне проживання або є об'єктом незавершеного будівництва (за умови, що у боржника немає у власності іншої житлової нерухомості). Загальна площа такої нерухомості не повинна перевищувати 250 кв. – для житлового будинку, та 140 кв.м. – для квартир.

При цьому мораторій поширюється виключно на житлову нерухомість (заборона на нежитлову нерухомість – офіси, склади тощо ніхто не вводив). До того ж, дія мораторію може поширюватися лише на громадян України та лише за споживчими кредитами, наданими банками, і, що дуже важливо – лише у валюті.

Законодавець чітко дав зрозуміти, що не дотримання хоч одного з положень, веде до того, що мораторій на стягнення майна не діятиме.

Це говорить про те, що розраховувати на підтримку держави у вигляді дії мораторію не зможуть: іноземці; юридичні особи; позичальники, які передали в заставу нерухомість, що не належить до житлової або площа якої більша за встановлену.

За оцінками експертів, введений мораторій поширюватиметься приблизно лише на ¼ частину всіх валютних кредитів.

Однак, ті, хто підпадає під дію мораторію, можуть розраховувати на закриття чи призупинення всіх судових спорів, а також виконавчих проваджень щодо звернення стягнення на нерухоме майно у порядку, встановленому законом.

Водночас хочемо звернути увагу боржників на те, що мораторій має тимчасовий характер, не позбавляє банки можливості нараховувати неустойку (пеня, штраф). Крім цього, мораторій не є списанням боргу, тож кредитні кошти рано чи пізно треба буде повертати.

Підсумовуючи, хочемо сказати, що загалом, для людей, які підпадають під дію мораторію, запроваджена заборона на стягнення нерухомості – це порятунок та надія на позитивне вирішення конфліктної ситуації з банками.

АТ «Адвокатська фірма «ADVICE»

Адвокат, керуючий партнер Кулаков Віталій

Останні відео

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, ул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua