Починаючи з 2013 року суттєво змінюється порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно. Тепер функції реєстратора переходять від БТІ до Державної реєстраційної служби (Укрдержреєстру). Як працюватиме новий орган, наскільки спроститься процедура реєстрації та в яку суму обійдеться нашим громадянам таке задоволення - покаже час.
Однозначно можна сказати, що з нового року в коридорах БТІ значно поменшає кількість людей і черг, буде покінчено з корумпованою і непрозорою роботою БТІ, необґрунтованим затягуванням термінів у видачі документів тощо. Адже сьогодні схема роботи БТІ-громадянин така. Вам необхідно продати квартиру, у зв'язку з чим Ви звертаєтеся до цього органу за випискою з реєстру прав власності. Строк видачі цього витягу становить 14 робочих днів. Однак, для видачі виписки необхідно провести інвентаризацію вашої квартири, для чого органом БТІ направляється інженер (працівник БТІ). Жодних законодавчих строків для такого інженера (працівника) не встановлено, тому оперативність залежить виключно від Вас та зацікавленості працівника БТІ. Важливо зазначити, що строк інвентаризації не включений у встановлений 14-денний, що робить отримання всіх документів дуже довгим. Продавши квартиру, вже новий власник звертається до БТІ з метою зареєструвати квартиру і знову черги та очікування...
Отже, що ж буде з 1 січня 2013 року. По-перше, обов'язкове проведення інвентаризації буде скасовано. Велика ймовірність, що це буде закріплено в підготовлюваному проекті закону "Про технічну інвентаризацію". По-друге, для реалізації квартири не потрібно буде стояти в черзі за отриманням виписки з реєстру прав власності. З нового року нотаріуси, які засвідчуватимуть правочини матимуть доступ до електронного реєстру прав власності та зможуть отримати (роздрукувати) виписку самостійно. Для цього знадобиться кілька хвилин замість 14 робочих днів очікування. По-третє, після укладення правочину новий власник не муситиме йти до БТІ, як раніше, оскільки нотаріус, засвідчивши договір, зможе одразу зареєструвати Ваше право власності на квартиру. Таким чином, приватні та державні нотаріуси фактично виконуватимуть функцію реєстраторів Укрдержреєстру.
Після таких суттєвих змін комунальні підприємства БТІ продовжать свою роботу лише в царині проведення інвентаризації та підготовки проектної документації, але тільки для новозбудованої нерухомості. Крім того, не обійтися без послуг БТІ і громадянам, які здійснили перепланування свого житла для виготовлення нового технічного паспорта.
Хочеться вірити, що зазначені новорічні зміни реально спростять життя нашим співгромадянам, а не стануть перетягуванням "ласого шматка" до іншого відомства.
АО "Адвокатська фірма "ADVICE"
Ст. партнер, адвокат Кулаков Віталій
Звяжіться з нами
044 209 23 52