АТ «Адвокатська фірма «ADVICE»
Керуючий, адвокат Кулаков Віталій
Про доцільність та економічний ефект податку на нерухомість активно говорили ще наприкінці 2012 року, а у 2013 році він активно впровадився у систему оподаткування. Однак, у 2013р. порядок сплати цього податку почав змінюватися навіть після того, як деякі громадяни вже сплатили його частково. Проте, на цьому законодавчий орган не зупинився і вирішив кардинально змінити суть самого податку, а вірніше змінив базу оподаткування. Так, 1 квітня 2014 р. законодавчий орган виніс свій «вердикт», згідно з яким об'єктом оподаткування тепер буде не лише житлова площа (як було раніше), а й інша нежитлова площа, а саме кухні, басейни, лоджії, камінні зали тощо. Іншими словами, податок на нерухомість розраховуватиметься виходячи із загальної площі нерухомого майна.
Важливо відзначити, що податок на нерухомість носитиме місцевий характер, тому на його розмір, у межах встановлених Податковим кодексом України, зможуть впливати місцеві органи влади. Однак, ймовірність того, що місцеві органи не захочуть застосовувати максимально встановлену ставку податку малоймовірна, тому в цій статті виходитимемо з максимальних розмірів ставки податку.
Так, для квартир, загальна площа яких становить до 240 кв.м., а для будинків – до 500 кв.м., ставка податку становитиме 1% від мінімальної заробітної плати за 1 кв.м. на рік. Для власників нерухомості, площа яких буде більшою за зазначену, ставка податку становитиме 2,7 % мінімальної заробітної плати.
Проте, законодавець залишив платнику податків можливість застосування «податкової пільги», суть якої зводитиметься до того, що квартира до 120 кв.м. та будинок до 250 кв.м. не оподатковуватиметься, що дозволить власникам цих об'єктів мінімізувати свої витрати. Таку пільгу можуть застосовувати всі платники податків один раз на рік і розраховуватиметься вона таким чином.
Якщо розмір Вашої квартири, наприклад, складає 150 кв. загальної площі, сплачувати податок Ви будете лише за 30 кв. (Від 150 кв.м. загальної площі відняти 120 кв.м. податкової пільги) за ставкою 1% мінімальної заробітної плати за 1 кв.м. на рік. Приклад розрахунку:
Якщо врахувати, що розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2014 р. складає 1218 грн., то помноживши цю суму на податкову ставку 1% отримаємо – 12,18 грн. Саме стільки має платити власник об'єкта нерухомості за кожен квадратний метр. Помноживши 12,18 грн. на 30 кв.м. (розмір перевищення) отримаємо 365,4 грн. - суму, яку доведеться заплатити власнику на рік.
Враховуючи, що податковим періодом є календарний рік, рішення про оплату податку на нерухомість надходитимуть платнику податків щорічно до 1 липня, а сам податок необхідно буде сплачувати протягом 60 днів з дня отримання податкового повідомлення. Юридичні особи, на відміну від фізичних осіб, самостійно розраховують податок на нерухомість та до 20 лютого кожного року подають відповідну декларацію з розбивкою річної суми на рівні квартальних платежів, яку потрібно сплачувати до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Підсумовуючи треба сказати, що ідеально цей податок не працюватиме відразу, оскільки Реєстр речових прав тільки формується і не містить усієї 100% інформації про власників нерухомого майна. При цьому, частина об'єктів нерухомості залишається незареєстрованою з різних причин (оформлення спадщини, отримання сертифікату на новозбудований об'єкт тощо), деякі громадяни мають нерухомість у різних регіонах країни, деякі мають пайову власність тощо. Іншими словами, податковий орган не матиме всієї об'єктивної інформації про потенційних платників податку на нерухомість.
Тому в перші роки застосування податку на нерухомість варто очікувати збільшення кількості спірних питань між платником податків та податковим органом. Проте, хочеться вірити, що фіскальний орган мудро підходитиме до вирішення всіх спірних питань і не діятиме за принципом: «не подобається – йдіть до суду».
Звяжіться з нами
044 209 23 52